Wielkanoc > www.wielkanocne.pl

Święta Wielkanocne

Easter

Easter, also known as Pascha , the Feast of the Resurrection, the Sunday of the Resurrection, or Resurrection Day, is the most important religious feast of the Christian liturgical year, observed between late March and late April (early April to early May in Eastern Christianity). It celebrates the resurrection of Jesus, which his followers believe occurred on the third day after his death by crucifixion some time in the period AD 27 to 33 (see Good Friday). In the Roman Catholic Church, Easter is actually an eight-day feast called the Octave of Easter.

Wielkanoc

Nowości

Kiedy radość się obudzi

Zmartwychwstał Pan

Wielkanoc we Włoszech

Wielkanoc u nas

Powstanie Wielkiego Tygodnia

Ewangelia Judasza

Śmierć Jezusa - Teledysk

Wielkanoc w Czechach

Wielkanoc w Meksyku

Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych

Wiśniowy sad

Wielkanocny koszyczek

Zmartwychwstanie

Zwyczaje związane z palmami

Znaczenie Palmy Wielkanocnej

Niedziela Palmowa

Palma wielkanocna

Baranek wielkanocny

Jajko wielkanocne jako symbol

Woda jako symbol wielkanocny

Ogień jako symbol wielkanocny

Kroszonka w 8 krokach

Akademia Markowych Jaj w Fashion House Outlet Centre

Wydarzenia historyczne w dacie Wielkanocy

Daty Wielkanocy w latach 1995-2010

Datowanie Wielkanocy

Wigilia Paschalna - Liturgia

Śmigus dyngus

Wyspa wielkanocna

Rapa Nui - Easter Island

Wyspy Wielkanocne

Nadchodzi Wielkanoc

Jaja wielkanocne

Wielkanoc - Pascha

Tradycja Świąt Wielkiej Nocy

Wielkanocni tytani

Ćwierkające kurczaczki

Ewangelia Judasza

Ewangelia Judasza

Ewangelia Judasza - apokryficzny tekst ewangeliczny w języku koptyjskim o życiu Jezusa Chrystusa, ujawniony w 2004 roku po odkryciu w Egipcie w około roku 1970.Badania przy pomocy izotopu węgla C 14 wskazują, że materiał, na którym spisano tekst, pochodzi z III wieku. Samo pismo wspomniane jest po raz pierwszy w dziele Przeciwko herezjom autorstwa pierwszego biskupa Lyonu, świętego Ireneusza, który uważał je za fałszywe świadectwo.Ewangelia jest obecnie tłumaczona w Bazylei na niemiecki, angielski i francuski. Zakończenie prac planowane jest na Wielkanoc roku 2006.

Najważniejsza treść to:Judasz nie zdradził Jezusa, lecz działał na jego życzenie w ramach planu zbawienia - takie rewelacje przynosi tzw. Ewangelia Judasza, którą wczoraj poznał świat. Egipski manuskrypt przewraca do góry nogami prawdy zawarte w kanonicznych ewangeliach

Ewangelia, którą napisali po koptyjsku najpewniej członkowie gnostyckiej sekty kainitów z II w., rzuca zupełnie inne światło na zdradę Judasza, jednego z 12 uczniów Jezusa. Przesłanie może szokować - bo oto Judasz nie jest zdrajcą, lecz bohaterem wybranym przez Jezusa. Chrystus mówi: "Przewyższysz ich [apostołów] wszystkich. Ale, Judaszu, musisz poświęcić ciało, które mnie okrywa". Judasz wydaje Chrystusa na śmierć na jego wyraźne życzenie. Inaczej Jezus nie zbawiłby świata!Czterej ewangeliści zgodnie potępiali Judasza. Dopuścił się zdrady, wydając Chrystusa w ręce Sanhedrynu (władz żydowskich) za 30 srebrników. Potem, nie mogąc znieść wyrzutów sumienia, popełnił samobójstwo. "Lepiej byłoby dla tego człowieka, żeby się nie narodził" - czytamy u św. Mateusza.Wersja przypisywana Judaszowi krążyła wśród chrześcijan w pierwszych wiekach, dopóki na soborze nicejskim w 325 r. Ewangelia Judasza nie została zakazana. Ślad po niej zaginął na wieki. Papirusowy manuskrypt odkryto w połowie lat 70. XX wieku, lecz dopiero 30 lat później, na Kongresie Koptyjskim w Paryżu, dowiedzieli się o nim naukowcy.

Źródło: pl.wikipedia.org

Powrót

komentarze: