Wielkanoc > www.wielkanocne.pl

Święta Wielkanocne

Easter

Easter, also known as Pascha , the Feast of the Resurrection, the Sunday of the Resurrection, or Resurrection Day, is the most important religious feast of the Christian liturgical year, observed between late March and late April (early April to early May in Eastern Christianity). It celebrates the resurrection of Jesus, which his followers believe occurred on the third day after his death by crucifixion some time in the period AD 27 to 33 (see Good Friday). In the Roman Catholic Church, Easter is actually an eight-day feast called the Octave of Easter.

Wielkanoc

Nowości

Kiedy radość się obudzi

Zmartwychwstał Pan

Wielkanoc we Włoszech

Wielkanoc u nas

Powstanie Wielkiego Tygodnia

Ewangelia Judasza

Śmierć Jezusa - Teledysk

Wielkanoc w Czechach

Wielkanoc w Meksyku

Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych

Wiśniowy sad

Wielkanocny koszyczek

Zmartwychwstanie

Zwyczaje związane z palmami

Znaczenie Palmy Wielkanocnej

Niedziela Palmowa

Palma wielkanocna

Baranek wielkanocny

Jajko wielkanocne jako symbol

Woda jako symbol wielkanocny

Ogień jako symbol wielkanocny

Kroszonka w 8 krokach

Akademia Markowych Jaj w Fashion House Outlet Centre

Wydarzenia historyczne w dacie Wielkanocy

Daty Wielkanocy w latach 1995-2010

Datowanie Wielkanocy

Wigilia Paschalna - Liturgia

Śmigus dyngus

Wyspa wielkanocna

Rapa Nui - Easter Island

Wyspy Wielkanocne

Nadchodzi Wielkanoc

Jaja wielkanocne

Wielkanoc - Pascha

Tradycja Świąt Wielkiej Nocy

Wielkanocni tytani

Ćwierkające kurczaczki

Wielkanoc w Czechach

Wielkanoc w Czechach

W Wielki Piątek maluje się pisanki, piecze się też baranki z ciasta i kupuje w sklepach słodycze, które wraz z barankami i pisankami ustawione będą na wielkanocnym stole.

W sobotę i niedzielę ludzie idą do kościoła, ale poza tym spędzają te dni tak samo jak inne soboty i niedzielę.

Święta w czeskich wsiach zaczynają się w poniedziałek rano. Dorośli tego dnia czekają w domach, bo chłopcy kilkuosobowymi grupkami objeżdżają, czym kto ma, te domy, w których są ich rówieśnice. Niosą z sobą pomlazki, czyli warkocze splecione z trzech, pięciu, siedmiu lub dziewięciu wierzbowych gałązek. Dziewczyny oblewają ich z okien wodą, ale chłopcy, nie bacząc na to, wpadają do domu i ścigają piszczące i kryjące się po kątach dziewczyny, żeby je wysmagać pomlazkami.

W niektórych regionach Czech zamiast pomlazkami plecionymi z wierzbowych gałązek chłopcy biją dziewczęta długimi gałęziami jałowca, twardymi, sprężystymi i okrytymi ostrymi szpilkami. Obite dziewczyny chłopcy wynoszą z domów i wrzucają do strumyków lub potoków, jeśli płyną w pobliżu zagród. Tam, gdzie nie ma rzeczek czy strumieni, pławią je w cebrzykach, wannach napełnionych wcześniej wodą przez rodziców panien na wydaniu. Kiedy już dziewczyny są wysmagane i zmoczone, zaczyna się poczęstunek. Chłopcy biorą sobie ze stołu po pisance i garstce słodyczy albo kawałku baranka z ciasta, a gospodarz częstuje ich palenką. Palenka to wódka pędzona w domach ze śliwek, moreli lub wiśni. dziewczyny tymczasem wiążą na pomlazkach kokardki z karbowanej bibułki.

W miastach, podobnie jak na wsi, w piątek maluje się pisanki. Pomlazek jednak nikt nie plecie, kupuje się je gotowe na przedświątecznych straganach. Wiejskie pomlazki to grube i sprężyste bicze, pomlazki miejskie są krótkie, uplecione z cienkich gałązek i od razu ozdobione kokardkami z bibułki. Czesi kupują też w piątek baranki z biszkoptowego ciasta, masowo wypiekane przez cukierników.

Sobota i niedziela wielkanocna nie różnią się od innych weekendów. Ludzie wierzący idą w te dni do kościoła. W poniedziałek zastawia się świąteczny stół, ale inny niż w Polsce. Tworzą go baranki z ciasta i słodycze, ozdabiają pomlazki. jest też alkohol, rzadko domowa palenka, zwykle kupiona w sklepie śliwowica czy merunka (morelówka) albo po prostu wódka. Z tego stołu domownicy pojadają po trochę i popijają, ale nie siadają, żeby biesiadować. Inaczej też wygląda szmigrus. Obyczaj ten przejęły dzieci, zwykle chłopcy dziesięcio-, jedenasto- czy dwunastoletni. Chodzą od mieszkania do mieszkania z koszyczkami albo białymi serwetkami w rękach i śpiewają wielkanocne piosenki. Gospodarze częstują ich jajkami i odrobiną słodyczy.

Wiadmość z serwisy.gazeta

Powrót

komentarze: