Dom LIFESTYLE

Na Wielkanoc – idealnie czysta kuchnia

Na Wielkanoc – idealnie czysta kuchnia
Jak zadbać o sprzęt

Data publikacji: 2017-04-10 | 11:17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Na Wielkanoc – idealnie czysta kuchnia
Kategoria: Dom, LIFESTYLE

Jak zadbać o sprzęt AGD?

Na Wielkanoc - idealnie czysta kuchnia Dom, LIFESTYLE - Jak zadbać o sprzęt AGD?

Duża ilość przyrządzanych potraw, świąteczne wypieki, obfite zapasy w lodówce – w ferworze przedwielkanocnych przygotowań niekiedy może być trudno dopilnować, by wszystko się udało i jednocześnie zapanować nad porządkiem w kuchni. Jak się jednak okazuje, wystarczy wypróbować kilka prostych, sprawdzonych sposobów. Jakich? Podpowiadają eksperci z firmy Whirlpool.

ZMYWARKA

Aby utrzymać ją w doskonałej kondycji, warto co najmniej raz w miesiącu uruchomić program samooczyszczenia. Jeśli nasze urządzenie takiego nie posiada, wówczas wkładamy do środka specjalny środek do czyszczenia zmywarek i włączamy program na którym jest najwyższa temperatura mycia – zmywarka musi być pusta. Gdy chcemy skorzystać z typowo domowego sposobu, użyjmy w tym celu rozcieńczonego octu winnego (w proporcji 1:1 z wodą), lub 2 łyżek sody oczyszczonej – skutecznie usuną zalegające zabrudzenia, nie pozostawiając przy tym intensywnego zapachu. Nie zapomnijmy również o wyjęciu filtrów i umyciu ich pod bieżącą wodą. Regularne korzystanie ze specjalnej soli do zmywarek i nabłyszczacza sprawi, że naczynia i sztućce, które ułożymy na wielkanocnym stole, będą czyste i lśniące, a także zagwarantuje, że nasza zmywarka pozostanie w dobrej kondycji.

PŁYTA INDUKCYJNA

W przypadku płyt indukcyjnych nic nie przysłuży się bardziej niż dbanie o nie regularnie. Jeśli wykipi nam woda, warto wyłączyć moc na danym polu, odczekać, aż nieco ostygnie i przetrzeć powierzchnię ściereczką nasączoną ciepłą wodą lub płynem do naczyń. Jeśli nie zrobimy tego od razu, gdy coś nam wykipi, „zapieczone” resztki jedzenia będzie bardzo trudno usunąć. W takich sytuacjach warto sięgnąć po specjalny środek marki Wpro do czyszczenia płyt, który działa skutecznie, a jednocześnie jest przystosowany do delikatnych powierzchni. Dzięki niemu usuniemy zabrudzenia bez obawy o porysowanie lub odbarwienie płyty.

A to już wiesz?  W Wielkanoc Ci się upiecze, czyli jakie funkcje piekarników są przydatne

PIEKARNIK

Czyszcząc piekarnik, nigdy nie stosujmy gąbek ściernych, metalowych myjek ani skrobaków, bo mogą uszkodzić emaliowane powierzchnie oraz szybę w drzwiach. Sprawdzonym domowym sposobem na szybkie pozbycie się uporczywych zabrudzeń z piekarnika jest włożenie do środka naczynia wypełnionego około 0,5 l wody. Następnie ustawiamy temperaturę 100°C i włączamy na około 10 minut program pieczenia konwekcyjnego „góra-dół”. Woda wyparuje, co sprawi, że z łatwością usuniemy przyschnięte wcześniej resztki jedzenia i tłuszcz. Wystarczy użyć w tym celu ściereczki z mikrofibry nasączonej ciepłą wodą, ewentualnie z odrobiną płynu do naczyń. Choć opisany wyżej sposób sprawdza się świetnie, w wielu nowoczesnych piekarnikach nie musimy z niego korzystać, bo są one wyposażone w funkcję autoczyszczenia. W zależności od posiadanego modelu, możemy włączyć pirolizę, katalizę albo wyczyścić urządzenie metodą parową SmartClean. Ta ostatnia dostępna jest wyłącznie w piekarnikach marki Whirlpool.

KUCHENKA MIKROFALOWA

Fakt, że mikrofalówkę często traktujemy jako niezbędną pomoc w szybkim i prostym przygotowaniu obiadu czy kolacji wiąże się nierzadko z tym, że zapominamy o jej regularnym czyszczeniu. Tu, podobnie jak w przypadku piekarnika, dobrze się sprawdzi woda z cytryną. Wystarczy napełnić nią szklankę do połowy i włożyć do urządzenia, a następnie ustawić maksymalną moc grzania na 2-3 minuty. Resztki jedzenia zmiękną tak, że bez trudu usuniemy je ściereczką. Jeśli do wody dodamy sok z cytryny, zniwelujemy utrzymujący się w środku zapach, np. po przygotowywanym wcześniej popcornie.

CHŁODZIARKO-ZAMRAŻARKA

Dzisiejsze modele lodówek w większości przypadków nie wymagają rozmrażania. – Mimo to raz w roku warto je wyłączyć, chociażby po to, żeby gruntowanie umyć wnętrze. Podczas codziennego użytkowania, do środka, oprócz jedzenia, dostaje się wiele bakterii i drobnoustrojów niewidocznych gołym okiem, ale szkodliwych dla naszego pożywienia, powodujących jego psucie – mówi Magdalena Olejniczak, specjalista ds. szkoleń w firmie Whirlpool. – Dobrą okazją do takiego porządnego wyczyszczenia chłodziarki może być właśnie okres przed Wielkanocą, zanim uzupełnimy świąteczne zapasy. Warto przetrzeć każdą z pustych półek ściereczką nasączoną ciepłą wodą lub użyć specjalnego środka Wpro, który wyczyści, odświeży, ale nie zaszkodzi. W utrzymaniu przyjemnego zapachu w środku pomoże przekrojona na pół cytryna lub otwarte opakowanie sody oczyszczonej.

A to już wiesz?  Daj się pokochać na Walentynki

Przed świętami Wielkanocnymi zależy nam na tym, by na stole nie tylko znalazły się pyszne potrawy, ale również, aby miło spędzić czas i nie napracować się ponad siły, doprowadzając dom czy mieszkanie do porządku. Taki cel pomogą nam na pewno osiągnąć opisane wyżej metody dbania o kuchenne sprzęty. Poza domowymi sposobami, doskonale sprawdzi się również szeroka gama środków czyszczących marki Wpro, dostosowana do poszczególnych typów urządzeń.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Na Wielkanoc - idealnie czysta kuchnia Dom, LIFESTYLE - Jak zadbać o sprzęt AGD?
Hashtagi: #Dom #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy