Nasza Wielkanoc

Ewangelia Judasza

Ewangelia Judasza

Ewangelia Judasza

Ewangelia Judasza – apokryficzny tekst ewangeliczny w języku koptyjskim o życiu Jezusa Chrystusa, ujawniony w 2004 roku po odkryciu w Egipcie w około roku 1970.

 

Badania przy pomocy izotopu węgla C 14 wskazują, że materiał, na którym spisano tekst, pochodzi z III wieku. Samo pismo wspomniane jest po raz pierwszy w dziele Przeciwko herezjom autorstwa pierwszego biskupa Lyonu, świętego Ireneusza, który uważał je za fałszywe świadectwo.

 

Ewangelia jest obecnie tłumaczona w Bazylei na niemiecki, angielski i francuski. Zakończenie prac planowane jest na Wielkanoc roku 2006.

Najważniejsza treść to:

 

Judasz nie zdradził Jezusa, lecz działał na jego życzenie w ramach planu zbawienia – takie rewelacje przynosi tzw. Ewangelia Judasza, którą wczoraj poznał świat. Egipski manuskrypt przewraca do góry nogami prawdy zawarte w kanonicznych ewangeliach

Ewangelia, którą napisali po koptyjsku najpewniej członkowie gnostyckiej sekty kainitów z II w., rzuca zupełnie inne światło na zdradę Judasza, jednego z 12 uczniów Jezusa. Przesłanie może szokować – bo oto Judasz nie jest zdrajcą, lecz bohaterem wybranym przez Jezusa. Chrystus mówi: “Przewyższysz ich [apostołów] wszystkich. Ale, Judaszu, musisz poświęcić ciało, które mnie okrywa”. Judasz wydaje Chrystusa na śmierć na jego wyraźne życzenie. Inaczej Jezus nie zbawiłby świata!

 

Czterej ewangeliści zgodnie potępiali Judasza. Dopuścił się zdrady, wydając Chrystusa w ręce Sanhedrynu (władz żydowskich) za 30 srebrników. Potem, nie mogąc znieść wyrzutów sumienia, popełnił samobójstwo. “Lepiej byłoby dla tego człowieka, żeby się nie narodził” – czytamy u św. Mateusza.

 

Wersja przypisywana Judaszowi krążyła wśród chrześcijan w pierwszych wiekach, dopóki na soborze nicejskim w 325 r. Ewangelia Judasza nie została zakazana. Ślad po niej zaginął na wieki. Papirusowy manuskrypt odkryto w połowie lat 70. XX wieku, lecz dopiero 30 lat później, na Kongresie Koptyjskim w Paryżu, dowiedzieli się o nim naukowcy.

Źródło: pl.wikipedia.org

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy